От 1 януари 2021 г. доставките на ваксини срещу Covid-19 да се облагат с нулева ДДС ставка. Това е записано в предложения за промени в Закона за данъка върху добавената стойност, внесени в петък от група депутати от ГЕРБ.
Преференциалната нулева ДДС ставка за ваксините срещу коронавирус трябва да важи до края на 2022 година, записано е в проекта.
Предлага се да бъде нулева и ставката по ДДС за доставка на медицински изделия за инвитро диагностика на Covid-19, като се посочва, че това са комплекти за тестване.
Предложението за промени цели да се въведе инструмент за намаляване на разходите за ваксини срещу Covid-19 и медицински изделия за инвитро диагностика на Covid-19, както и на услугите, свързани с такива ваксини и изделия.
„Всеки български гражданин, който пожелае, ще има възможността по най-бързия начин да се имунизира срещу коронавируса, веднага щом Европейската агенция по лекарствата одобри и регистрира ефикасни, надеждни и безопасни ваксини срещу COVID-19“, обеща премиерът Бойко Борисов.
България да участва в споразуменията за купуване на поне три ваксини, както и в сключването на договор за още една, предложи за одобрение Министерският съвет на парламента. Правителството предлага на народните представители да одобрят сключването на споразумения за доставки с AstraZeneca, Sanofi и Pfizer и BioNTech, както и да се предприемат действия при бъдещ договор с Janssen Pharmaceutica.
Миналата седмица на извънредно заседание на Министерския съвет беше потвърдено, че България ще участва в пълното портфолио с всички седем ваксини от общата европейска инициатива за производство и доставка на бъдещи ваксини срещу COVID-19.


Синоптиците издадоха жълт код за силни дъждове, бури с гръмотевици и градушки
Правителството обсъжда по-висок размер на социалната пенсия за старост
Без ток във Варна на 24 юни 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (24 юни)
Виц на деня - 24 юни
Кои може да са големите разлики при управление на Бърнам
Как Великобритания заприличва все повече на Италия
Петролът удължава спада, още танкери преминават открито през Ормузкия проток
Ерата на Уорш във Фед предвещава ново изпитание за азиатските валути
Финансовият екип на Бърнам вдъхва увереност в несигурността
Какви проблеми крие Citroen C5 X на старо
Skoda Peaq: 7 места, до 300 к.с и над 610 км пробег
Кражбите на катализатори придобиват чудовищни размери
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Като сцена на филм от ужасите във Варна: Пиян блъсна паркирани коли и извади пистолет
Германия се насочва към пенсиониране на 70 години
Ескалация в Егейско море: Гърция отчете нарушения от турски самолети
преди 5 години Старшинка, разкажи как си се залостил с кокошките и кучето на село и громиш ковид виксината! Между другото, какво стана с руската ваксинка? :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години тролов , нещо не те виждам да хвалиш новоизбрания президент ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години където слънце не изгрява ... ти там ли криеш всички неща дето те е страх от тях ... сигурно от малък си така ... :)))е виж оня от ткзс-то набивачът и той е така ... :))) ... ама той ходи и си го търси ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години хаха ... да си я набие тролът у *** или у тиквата , се тая ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Колко човека ще пътуват до Централна Африка, Южна Америка или Индонезия и Тайланд? Защо се опитват да правиш хората на бaлaми - 1000 човека най-много да стъпят на такива места през целия си живот - откъде накъде ще се налага ненужна ваксина на всички българи заради шепа хора?Можеш да си я забиеш държавната ваксина там където слънце не изгрява... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години цък ... тия дето няма да се ваксинират ще плащат ... :))) ... китайци дето пътуват до рискови дестинации , например европейска държава , която свети в червено както България на картата , могат да пътуват ако са ваксинирани , иначе подлежът при завръщане на задължителна карантина там по техните лагери за карантиниране , даже не съм сигурен дали могат да ползват китайски аеролинии при връщането си . пък и в досието ти влиза че не си искал да се ваксинираш с държавната ваксина ... :))) ... трупаш некви негативизими , които като се посъберът вече не можеш да се возиш на високоскоростните влакове , не можеш да ползваш общинско жилище , не можеш да кандидатстваш за кредити от държавните банки и пр. благости на китайският робовладелски строй ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години ... но няма да се ваксинирам... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Дори и да ми платят дори и да доведат рота войници у нас да ме извлекат ще се бия с тях до последния си дъх точно както е направил полковник Борис Дрангов... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години абе направо плащайте на който се ваксинира ... и дотам ше я докарате ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар